20021444-00012T4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-5077-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021444-00012T4LF |
Description | CONN RCPT 12POS IDC 30AWG GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 30 AWG |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021444-00012T4LF Models |
Category | Row Spacing 0.050" (1.27mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Cable Termination IDC |
Packaging Tube | Wire Type Ribbon Cable |
Part Status Active | Wire Gauge 30 AWG |
Connector Type Receptacle | Features Feed Through |
Contact Type Female Socket | Contact Finish Gold |
Number of Positions 12 | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Pitch 0.050" (1.27mm) | Color Black |