10087120-216LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 2 880
Datasheet
Image for 10087120-216LF is not available
10087120-216LF
DigiKey Part Number
10087120-216LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10087120-216LF
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.339" (8.61mm)