Image for 10083987-11113TLF is not available
10083987-11113TLF
DigiKey Part Number
10083987-11113TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10083987-11113TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Category
Features
Board Guide, Card Latch, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder, Staggered
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express™
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions
164
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.039" (1.00mm)