10073599-012LF
10073599-012LF
10073599-012LF
DigiKey Part Number
609-3100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10073599-012LF
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10073599-012LF Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)