L77HDB44SD1CH3R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 127
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L77HDB44SD1CH3R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDB44SD1CH3R
DigiKey Part Number
L77HDB44SD1CH3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDB44SD1CH3R
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L77HDB44SD1CH3R Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C