L77DFA15SOL2RM8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 615
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 966
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
In Stock: 0
Image for L77DFA15SOL2RM8 is not available
L77DFA15SOL2RM8
DigiKey Part Number
L77DFA15SOL2RM8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DFA15SOL2RM8
Description
CONN D-SUB RCPT 15P PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C