L717SDA15P1ACH3FC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 800
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1
In Stock: 722
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L717SDA15P1ACH3FC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717SDA15P1ACH3FC309
DigiKey Part Number
L717SDA15P1ACH3FC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717SDA15P1ACH3FC309
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717SDA15P1ACH3FC309 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C