L717DA15PAM4B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717DA15PAM4B-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717DA15PAM4B |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.590" (14.99mm) |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |