L177TSAG15SOL2RM8 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 968
NorComp Inc.
In Stock: 485
NorComp Inc.
In Stock: 202
In Stock: 68
In Stock: 70
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 167
In Stock: 720
Assmann WSW Components
In Stock: 615
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
L177TSAG15SOL2RM8
DigiKey Part Number
L177TSAG15SOL2RM8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177TSAG15SOL2RM8
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
600V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C