L177HDB44S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 31
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 222
In Stock: 77
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L177HDB44S
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177HDB44S
DigiKey Part Number
L177HDB44S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDB44S
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L177HDB44S Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C