D38999/26WF11PN
DigiKey Part Number
1178-D38999/26WF11PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WF11PN
Description
PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Number of Positions
11
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Features
Coupling Nut
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Shielding
Shell Size - Insert
19-11
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC
Shell Size, MIL
F
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C