D38999/20WG41SN
DigiKey Part Number
1178-D38999/20WG41SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/20WG41SN
Description
RECEPT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Number of Positions
41
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert
21-41
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C