D38999/20FD18PN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
D38999/20FD18PN
DigiKey Part Number
AD38999/20FD18PN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/20FD18PN
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bulk
Shell Finish
Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Silver
Number of Positions
18
Ingress Protection
Environment Resistant
Grade
Military
Shielding
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
15-18
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C