AZDC6-2AE-12D (secondary)
AZDC6-2AE-12D
DigiKey Part Number
3385-AZDC6-2AE-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZDC6-2AE-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 12.5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating (Current)
12.5 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
600VDC - Max
Approval Agency
CSA
Load - Max Switching
7500W
Relay Type
Coil Current
116.5 mA
Coil Resistance
103 Ohms