AZ2800-2C-24DE
DigiKey Part Number
3385-AZ2800-2C-24DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2800-2C-24DE
Description
RELAY EV CHG SOLAR DPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
68.5 mA
Coil Resistance
350 Ohms