AOT10N60
DigiKey Part Number
785-1191-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOT10N60
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V