AOB11S60L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2 348
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 433
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 600 V 11A (Tc) 178W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
AOB11S60L
DigiKey Part Number
785-1246-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOB11S60L
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
545 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
178W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
399mOhm @ 3.8A, 10V