ACS71240LLCBTR-045B5
DigiKey Part Number
620-2053-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-2053-1-ND - Cut Tape (CT)
620-2053-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240LLCBTR-045B5
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 45A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 45A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
ACS71240LLCBTR-045B5 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Voltage
Mounting Type
Sensitivity
44.4mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
120kHz
Linearity
±1%