TX21ED-12010S-13.000-X-R
DigiKey Part Number
3997-TX21ED-12010S-13.000-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-TX21ED-12010S-13.000-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-TX21ED-12010S-13.000-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX21ED-12010S-13.000-X-R
Description
TCXO 2016 13MHZ 1.2V CLPSNW SMD
Detailed Description
13 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.2V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX21ED-12010S-13.000-X-R Models
Category
Voltage - Supply
1.2V
Mfr
Frequency Stability
±1ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
2.5mA
Type
Supplier Device Package
4-CSMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)