TX21ED-12005S-26.000-R
DigiKey Part Number
3997-TX21ED-12005S-26.000-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-TX21ED-12005S-26.000-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-TX21ED-12005S-26.000-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX21ED-12005S-26.000-R
Description
TCXO 2016 26MHZ 1.2V CLPSNW SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.2V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
Clipped Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
1.2V
Series
Frequency Stability
±0.5ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
2.5mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)