VRF-04-10-50-03-G
DigiKey Part Number
4134-VRF-04-10-50-03-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRF-04-10-50-03-G
Description
HIGH SPEED / HIGH DENSITY CONNEC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole Gray High Speed
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VRF-04-10-50-03-G Models
Category
Number of Columns
10
Manufacturer
Molex
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Features
Jackscrew Socket
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
High Speed
Color
Gray
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.050" (1.27mm)
Voltage Rating
200VAC