AMA150DWI-240062GY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-AMA150DWI-240062GY-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AMA150DWI-240062GY |
Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24V 150 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 150 W |
Manufacturer aimtec | Applications ITE (Commercial) |
Series | Efficiency 93% |
Packaging Case | Operating Temperature -30°C ~ 70°C |
Part Status Active | Output Connector Stripped, Tinned Wire Leads |
Form Desktop (Class II) | Cord Length 59" (1.50m) |
Input Type Cord (Sold Separately) | Input Connector IEC 320-C14 |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency CE, cUL, UL |
Voltage - Output 24V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 6.25A | Weight 1.301 lb (590.0 g) |