AF2-20.0V065TM
DigiKey Part Number
5673-AF2-20.0V065TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-AF2-20.0V065TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-AF2-20.0V065TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF2-20.0V065TM
Description
AIRMATRIX FUSE, 65VDC, 65VAC, 20
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 65 V 65 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 100A DC
Part Status
Active
Melting I²t
126.2
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
TUV, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Voltage Rating - AC
65 V
DC Cold Resistance
0.0034 Ohms