ASVTX-13-C-40.000MHZ-I05-T
DigiKey Part Number
535-14661-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASVTX-13-C-40.000MHZ-I05-T
Description
XTAL OSC VCTCXO 40.0000MHZ SNWV
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz VCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASVTX-13-C-40.000MHZ-I05-T Models
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
2mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)