AIMC-Q0201HQ-6N8H-T
DigiKey Part Number
535-AIMC-Q0201HQ-6N8H-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AIMC-Q0201HQ-6N8H-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AIMC-Q0201HQ-6N8H-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIMC-Q0201HQ-6N8H-T
Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 600 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 600mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
3.9GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max