S-19255A18A-M5T1U4
DigiKey Part Number
1662-S-19255A18A-M5T1U4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-19255A18A-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 200mA