S-13A1C11-A6T1U3
DigiKey Part Number
S-13A1C11-A6T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-13A1C11-A6T1U3
Description
IC REG LINEAR 1.1V 1A HSNT-6A
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A HSNT-6A
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Inrush Current Limit, Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Supplier Device Package
HSNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 300mA