S-1333A33-M5T1U3
DigiKey Part Number
S-1333A33-M5T1U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333A33-M5T1U3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
38 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Overcurrent, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 100mA