S-1170B18UC-OTDTFU
DigiKey Part Number
1662-2904-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2904-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2904-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1170B18UC-OTDTFU
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT89-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-89-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
160 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Thermal Shutdown
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 300mA