CY8C20434-12LQXI
DigiKey Part Number
448-CY8C20434-12LQXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C20434-12LQXI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C20xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C20434-12LQXI Models
Category
Number of I/O
28
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
12MHz