MFG_uOLED-96-G2_back
UOLED-96-G2
DigiKey Part Number
1613-1114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UOLED-96-G2
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 0.96"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED - Passive Matrix TTL 0.96" (24.38mm) 96 x 64
Category
Viewing Area
20.14mm W x 13.42mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
Without Backlight
Packaging
Box
Dot Pixels
96 x 64
Part Status
Active
Interface
TTL
Display Type
OLED - Passive Matrix
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
0.96" (24.38mm)