TPL710F18-FR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPL710F18-FR |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 200MA 4-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-DFN (1x1) |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 30 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz) |
Part Status Active | Control Features Current Limit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package 4-DFN (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.17V @ 200mA |