N3433-5203RB
DigiKey Part Number
N3433-5203RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3433-5203RB
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
N3433-5203RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.75A