929700-11-36-RK
DigiKey Part Number
3M156409-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929700-11-36-RK
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929700-11-36-RK Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.543" (13.80mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A