LMZM33606 3.5 V to 36 V Input, 1 V to 20 V Output Power Module
Texas Instruments' power solution converts a higher DC voltage to a lower DC voltage with a maximum output current of 6 A
Image of Texas Instruments' LMZM33606 6 A Power ModuleTexas Instruments' LMZM33606 power module is an easy-to-use integrated power solution that combines a 6 A DC/DC converter with power MOSFETs, a shielded inductor, and passives in a low-profile package. This power solution requires as few as four external components and eliminates the loop compensation and inductor part selection from the design process. The 16 mm × 10 mm × 4 mm, 41-pin, QFN package is easy to solder onto a printed circuit board and allows a compact, low-profile point-of-load design. The LMZM33606 feature set includes power good, adjustable soft-start, tracking, synchronization, programmable UVLO, prebias start-up, selectable auto or FPWM modes, and overcurrent and overtemperature protection. The LMZM33606 can be configured as negative output voltage for inverting applications.
Features
  • Small complete solution size: < 250 mm2:
    • Requires as few as 4 external components
    • 16 mm x 10 mm x 4 mm QFN package
  • Supports 5 V, 12 V, 24 V, and 28 V input rails:
    • 1 V to 20 V output voltage range
    • Pin-compatible with 4 A LMZM33604
  • Meets EN55011 radiated emissions
  • Configurable as negative output voltage
  • Operable in rugged environments:
    • Up to 50 W output power at +85°C, no airflow
    • Operating junction range: -40°C to +125°C
    • Operating ambient range: -40°C to +105°C
    • Shock and vibration tested to Mil-STD-883D
    • Overtemperature protection
  • Adjustable features for design flexibility:
    • Switching frequency (350 kHz to 2.2 MHz)